Embed

Atatürk ve Dil

On beş dakika'da bir bozuk plak gibi "Atam izindeyiz." diye nutuk atan Türk gençlerinin diline sahip çıkmaması, bu gençlerin özde değil sözde Atatürkçü olduğunu gösterir.

Büyük çabalar sonucu elde edilen milli bağımsızlığın dil alanında da kazanılması ve İslamiyet'e geçişten sonra Türkçeyi etkisi altına alan Arapça ve Farsça sözcüklerin boyunduruğundan kurtulunabilinmesi için sahte Atatürkçülerin lafta çok sevdiği Başbuğ Atatürk, çok uğraşlar vermiş, Harf Kanunu çıkartarak gazete ve kitaplarn Arap alfabesiyle değil de Latin alfabesiyle ve yabancı sözcüklerden arındırılmış, öz Türkçeyle basımını sağlamıştır. Ayrıca 12 Temmuz 1932 yılında Türkçe'nin güzellik ve zenginliklerini halka birlikte dünyaya tanıtmak amacıyla Türk Dil Kurumu'nu kurmuştur.

"Türk demek dil demektir. Türk demek Türkçe demektir. Ne mutlu Türk'üm diyene !" sözü de atamızın dile verdiği önemi apaçık göstermektedir.

Demek ki neymiş ? 10 Kasım'da Facebook'ta kişisel sayfa resmine Atatürk fotoğrafı koyup, her saniye "Atam izindeyiz." diyerek boş laf yapmakla olmuyormuş.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !